Rosół to narodowe danie na każde święto, na wiejskim stole. Należy dodać, że gęsina mimo iż jest tłusta i wysokokaloryczna, to bogata w taki rodzaj tłuszczu, który jest przez nas bardzo pożądany. Gęsina regularnie królowała na polskich stołach już od XVI w. Jej wykwintny smak oraz właściwości zdrowotne doceniano zarówno na królewskich dworach, jak i podczas domowego obiadu.
Gęsina jest bogata w białko, witaminy i składniki mineralne, a także kwasy które obniżają poziom złego cholesterolu. Białko z mięsa gęsiego jest łatwo przyswajalne, a tłuszcz z gęsi należy do jednych z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych.
Według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich „Wesołe Babeczki” z Borowic
Składniki:
- 2 skrzydła z gęsi z chowu przyzagrodowego
- 2 uda z gęsi z chowu przyzagrodowego
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 seler
- 1 por
- 1 cebula
- 2 ziarenka pieprzu
- 2 ziela angielskie
- 2 listki laurowe
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności oczyszczamy i myjemy pod bieżącą wodą części z gęsi. Następnie wkładamy do garnka, wlewamy 2,5 l wody, dodajemy łyżkę soli, doprowadzamy do zagotowania. Wywar gotujemy pod przykryciem ok. 1,5 godz. Podczas gotowania zbieramy szumowiny. Obieramy warzywa, opalamy cebulkę aż się trochę przypali. Następnie dodajemy warzywa, przyprawy i gotujemy jeszcze ok. 1,5 godz. na wolnym ogniu. Przed końcem gotowania dodajemy łodygę selera i pora. Rosół przecedzamy przez drobne sitko. Dodajemy posiekaną pietruszkę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Podajemy z kluskami, najlepiej własnej produkcji.