Koła gospodyń wiejskich działające na terenie LGD Razem dla Rozwoju

Koła gospodyń wiejskich działające na terenie LGD Razem dla Rozwoju pełnią bardzo ważną rolę w środowisku wiejskim. Organizacje te pielęgnują polską tradycję, promują sztukę ludową i jednocześnie wywierają silny wpływ na rozwój mazowieckiej wsi. Promują swoje miejscowości na forum powiatu oraz województwa, organizują szkolenia inwestując
w rozwój członkiń i  członków KGW, prowadzą warsztaty kulinarne i rękodzielnicze oraz festyny. Inicjują wydarzenia kulturalne. Angażując lokalną społeczność odnawiają świetlice wiejskie.

Działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich.

Zakres ich działalności jest systematycznie wzbogacany o nowe inicjatywy i w swych założeniach odpowiada potrzebom lokalnej społeczności. Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do lokalnej społeczności.

Można śmiało użyć stwierdzenia, że członkinie kół gospodyń wiejskich są ambasadorkami folkloru, miejscowej tradycji, kultury i kuchni.

Tworzą lokalne partnerstwa, współpracując z ochotniczymi strażami pożarnymi, sołectwami, samorządem lokalnym i społecznością lokalną.

Pozyskują środki finansowe korzystając z lokalnych konkursów grantowych i wojewódzkich.

Działalność KGW na terenie LGD Razem dla Rozwoju jest naprawdę imponująca. Nie sposób wymienić jednak wszystkie.

Prezentujemy kilka z nich:

Koło Gospodyń Wiejskich w Cieślach „Cieślanki”, gm. Bodzanów powstało w 2019 roku. Koło liczy ponad 30 członkiń. Są wśród nich osoby reprezentujące różne grupy społeczne: przedsiębiorcy, nauczycielki, rolnicy, osoby bezrobotne, rolniczki. Wszystkim im przyświeca jeden cel-działalność społeczna narzecz wspólnego dobra. Pozyskują fundusze zewnętrzne organizując spotkania dla dzieci, seniorów, aktywnie współpracując z lokalną szkołą, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi z terenu gminy.

Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianki” w Rogowie, gm. Bulkowo powstało w 2022 roku. Liczy około 30 członkiń i członków. Realizują inicjatywy społeczne na rzecz mieszkańców i wsi.  Pozyskują fundusze zewnętrzne m.in. z Programu „Działaj Lokalnie oraz z środków Urzędu Marszałkowskiego. Zrealizowali wiele projektów m.in. „Zielony Zakątek”, „Eko Wyspa”, „Wakacje
w koronie”, „Rogowianki – siłą mazowieckiej wsi”, dzięki którym wieś wzbogaciła się o nową infrastrukturę.

Koło Gospodyń Wiejskich „Cuda-Wianki” w Radzanowie, gm. Radzanowo powstało w 2021 roku. Liczy 32 członkiń i członków.

Pozyskują fundusze zewnętrzne m.in. z ARiMR, Samorządu Województwa Mazowieckiego, fundacji FLZP Młodzi Razem, Fundacji BGK. Dzięki tym środkom zorganizowały wiele akcji społeczno-kulturalnych, które skutecznie odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności.

Koło Gospodyń Wiejskich „Bulkowianki” w Bulkowie, gm. Bulkowo liczy 23 pań, które są kobietami aktywnymi społecznie. Głównym celem powstania ich koła była integracja lokalnej społeczności, wspieranie rozwoju i zachowanie lokalnych tradycji, przedsiębiorczości i aktywizacja społeczności. Piszą projekty i pozyskują środki finansowe na działalność

Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Babeczki” w Borowicach, gm. Bodzanów powstało w 2019 roku.Liczy około 35 członkiń i członków. Prężnie się rozwija jako jedno z wyróżniających się KGW w powiecie płockim. W Latach 2020-2022 byli laureatami wielu nagród m.in. zdobyli I miejsce
w Bitwie Regionów w Powiecie Płockim. Organizują zbiórki charytatywne, licytacje na rzecz dzieci chorych przewlekle, warsztaty aktywizacji dla seniorów, festyny i lokalne wydarzenia. Wspierają Domy Dziecka oraz przygotowują obiady dla osób bezdomnych. Biorą udział w licznych warsztatach i szkoleniach, inwestując tym samym w siebie. Pozyskują środki ze źródeł rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, które organizują konkursu grantowe.

KGW Eko-Gosposie w Brochocinie, gm. Radzanowo,powstało w 2020 r. Liczy około
30 członkiń i członków. Podejmują różnorodne działania,które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania mieszkańców, ich integracji oraz wpływają naatrakcyjność ich miejsca zamieszkania. Są pomysłodawcami Dnia Sąsiada, imprezy integracyjnej skierowanej
do lokalnej społeczności. Panie mają dużo ukrytych talentów i dzięki działalności w KGW mogą pokazać co potrafią, a potrafią pięknie robić na szydełku, szyć na maszynie czy piec chleb albo wędzić sery tak, że pachnie w całej okolicy.

Udało nam się w 2019r pozyskać środki na przeprowadzenie warsztatów florystycznych dla okolicznych mieszkańców. W ubiegłym roku podjęłyśmy się równieżinicjatywy ekologicznej
i przy pomocy środków z dofinansowania „Działaj Lokalnie” zrealizowałyśmy nasadzenia roślin miododajnych. Chcemy podjąć teraz działania integrujące naszą społeczność.

Pragniemy przed świetlicą wiejską w Białkowie, przygotować strefę rekreacyjno- piknikową dla rodzin z Białkowa. Ten teren zyskał barwną szatę roślinną, uznałyśmy, że warto byłoby wykorzystać tenpotencjał, by stworzyć miejsce dla integracji mieszkańców. Czas ku temu jest jak najbardziej odpowiedni, ponieważ od czasu pojawienia się wirusa Covid-19 relacje mieszkańców znacznie się osłabiły.

Grupa przygotowująca projekt to koło gospodyń wiejskich w Siecieniu. Posługujemy się nazwą KGW zgrana gromada. Koło składa sie z 30 kobiet i 2 mężczyzn z terenu Siecienia, Siecienia Rumunek, Rokicia, Lasotek, Radotek i Gorzechowa.

Wszystkie KGW dążą do spajania lokalnej społeczności.

Koła gospodyń wiejskich rozwijają kulturę ludową

Koła gospodyń wiejskich – jaka jest ich rola w lokalnej społeczności?

Koła gospodyń wiejskich mają na ziemiach polskich blisko 150-letnią tradycję. Pierwsze z nich powstało już w 1877 roku, dzięki działaczce Filipinie Płaskowickiej, w Janisłowicach pod Skierniewicami. Obecnie w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich jest zarejestrowanych ponad 10800 kół – najwięcej w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Lubelszczyźnie.

Kobiety bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny, czy wykształcenie zawsze spotykały się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania, które w danej społeczności lokalnej były ważne dla jej lepszego funkcjonowania. Można zaryzykować stwierdzenie, że kobiety widzą więcej, często szybciej reagują, mają energię do podejmowania działań wykraczających poza domowe pielesze. Nic więc dziwnego, że kobiety mieszkające na wsi chętnie korzystają
z możliwości działania, jakie daje koło gospodyń wiejskich.

Koło gospodyń wiejskich – czym się zajmuje?

Dzięki przynależności do koła gospodyń wiejskich kobiety mogą wyjść z domu, odsapnąć, zająć się czymś, co sprawia radość, pozwala rozwijać pasję czy doskonalić się w wybranej dziedzinie.
To również sposób na budowanie wieloletnich przyjaźni nie tylko między sąsiadkami.

Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do lokalnej społeczności. Widać to szczególnie podczas stałych imprez z kalendarza danej gminy, jak np. dożynki, festyn albo większych imprez w mieście powiatowym. Często KGW uczestniczą w uroczystościach kościelnych, procesjach, a także tworzą ręcznie robione palmy na niedzielę palmową, czerpiąc z tradycyjnych regionalnych wzorów, kolorów i zdobień.

Nie tylko folklor wśród gospodyń

Dla lokalnej społeczności koło gospodyń wiejskich (KGW) to pewność, że w okolicy nie brakuje kobiet z inicjatywą. Przeważnie KGW kojarzą się z lokalnymi festynami i paniami w strojach regionalnych, częstującymi własnoręcznie przygotowanymi smakołykami typowymi dla danego regionu. Jak jest w rzeczywistości?

Oczywiście tak – członkinie kół gospodyń wiejskich są ambasadorkami folkloru, miejscowej tradycji, kultury i kuchni. Nie należy jednak zapominać również o tym, że działają one także
na rzecz swojego samorozwoju – mają grupy dyskusyjne, grupy zajmujące się rozwojem ich pasji, wyjeżdżają na koncerty i do teatru, a także na wycieczki.

Co jeszcze można robić w kole gospodyń wiejskich? Bardzo ważne są też działania na rzecz poprawienia stanu zdrowia i promowania aktywności fizycznej. Miejscem spotkań KGW jest przeważnie większa sala dostępna we wsi, np. OSP lub świetlica.